Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Linux+ 02/2007

Tematem przewodnim lutowego wydania magazynu Linux+ jest Programowanie. Nie ukrywam, że mnie ten numer w szczególności zaciekawił, gdyż interesuje się programowaniem. Lecz oprócz artykułów związanych typowo z programowaniem można znaleźć też dużo wiadomości o bezpieczeństwie, tak jak na przykład artykuł o SELinux, który ilustruje zestaw specjalnych rozszerzeń o nazwie SELinux, który blokuje uruchamianie pewnych programów, nie odbierając tym samym praw. Interesujący jest artykuł, który opisuje jak z zamkniętego wewnątrz maszyny wirtualnej systemu zrobić firewalla. Wydaje mi się, że każdy powinien pzeczytać artykuł Marcina Ulikowskiego, który radzi jak nie dopuścić do sytucaji, w której nawet średniozaawansowany użytkownik mógłby podsłuchać nasze połączenie, ten artykuł jest na prawdę bardzo ciekawy i przydatny - wszystkim go polecam! Oczywiście w magazynie nie zabrakło także czegoś dla początkujących, znajdziemy między innymi opis jak zainstalować Kubuntu 6.10 oraz openSUSE 10.2. Fanatycy gry Gothic znajdą recenzję gry Gothic 3, z którą warto się zapoznać. Tyle i jeszcze wiele więcej znajdziecie w lutowym wydaniu magazynu, serdecznie polecam!
OPIS

Instalacja Kubuntu 6.10
Łukasz Maczułajtys opisuje jak zainstalować Kubuntu 6.10 .

Instalacja i konfiguracja openSUSE 10.2
Mariusz Ostapowicz pokazuje krok po kroku jak instalować openSUSE 10.2 aby pierwsze spotkanie było łatwe i przyjemne.

WWW bez pośrednika
Piotr Machej , na przykładzie żeglowania po Internecie przy użyciu serwera pośredniczącego pokazuje, że pośrednik to nie zawsze tylko koszty.

Zostań sprzedawcą Debiana
Krzysztof Marzec opisuje w jaki sposób sprzedaż Debiana można traktować jako dodatek do własnej działalności, który może przynieść spore korzyści finansowe.

Eksperymenty z Arch Linux
Jarosław Świerczyński Jarek prezentuje w jaki sposób skorzystać z wielu rozwiązań jakie oferuje Arch Linux oraz udowadnia, że jest to prostota i nowoczesna dystrybucja.

SELinux – bardziej bezpieczny Linux
Marek Sawerwain ilustruje zestaw specjalnych rozszerzeń o nazwie SELinux, który blokuje uruchamianie pewnych programów, nie odbierając tym samym praw.

Linux pod VMware jako firewall dla systemu-gospodarza
Jacek Fedoryński pisze o tym, jak z zamkniętego wewnątrz maszyny wirtualnej systemu zrobić firewalla.

Bezpieczne SSH
Marcin Ulikowski radzi jak nie dopuścić do sytuacji, w której nawet średnio-zaawansowany użytkownik mógłby podsłuchać nasze połączenie.

Programowanie równoległe z Qt
Piotr Pszczółkowski prezentuje bibliotekę Qt, która pozwala programistom na proste i szybkie tworzenie aplikacji z użyciem wątków w sposób niezależny od platformy.

Sprawdzamy integralność plików systemowych
Artur Pęczak w opisuje aplikację Tripwire, która bada spójność systemu plikowego.

Bądź wolny, czyli konwersja dźwięku na otwarte formaty
Paweł Sadowski pokazuje w jaki sposób można raz na zawsze uwolnić się od natrętnych pluginów, wykorzystując w tym celu program SoundConventer.

Recenzja gry Gothic 3
Ciekawa recenzja gry Gothic 3

ARCHIWUM