Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal 06/2007

Tematem przewodnim czerwcowego numeru magazyu Software Developer's Journal jest programowanie grafiki. Oprócz artykułów związanych z tematem miesiąca znajdziemy też wiele ciekawego między innymi o bazie danych Oracle10g, a dokładniej jak przechowywać pliki multimedialne w polach typu BLOB, oraz o języku UML. Na płycie można znaleźć najnowszą wersję przeglądarki Opera 9.2, co prawda jeszcze w wersji beta ale warto jej się przyjrzeć. Ten numer szczególnie polecam osobą, których interesuje grafika komputerowa ale nie tylko oni znajdą w tym numerze coś dla siebie. Miłej lektury!
OPIS

iBATIS - bazodanowy robotnik
David de Rosier opisuje przewagę iBatis nad Hibernate. Oba programy dedykowane są współpracy z bazami danych. Artykuł oparty jest na przykładzie mapowania danych. Operacje bazodanowe programu wspierane są przez iBATIS oraz Abator - generator kodu dla i BATIS.

Vademecum programowania Direct3D dla kodu nienadzorowanego
Włodzimierz Kubera opisuje rozwój grafiki komputerowej jako jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin. W artykule wyjaśnia pojęcia dotyczące programowania grafiki, wymagane paradygmaty języka programowania jak również to, czym jest Shader. Znajdziecie tu także standardowy proces życia programu Direct3D.

Eclipse Graphical Editing Framework - graficzny edytor danych
Janusz Rybarski opisuje w jaki sposób za pomocą Eclipse Graphical Editing Framework stworzyć własny graficzny edytor danych. W artykule znajdziecie również informacje o strukturze graficznego edytora danych, symbolach graficznych, elementach sterujących oraz tworzeniu obiektów. Przykład edytora diagramu kształtów został oparty na Shape Diagram Editor.

Continuous Integration w .NET
Marcin Kawalerowicz wyjaśnia czym jest Continuous Integration. Przedstawia krok po kroku jak przygotować pełen proces ciągłej integracji z pomocą CC.NET. Przy wykorzystaniu Visual Studio 2005 tworzy prosty projekt ASP.NET, testuje go zestawem testów jednostkowych Nunit, a posługując się MSBuild pisze skrypt budujący.

Rozszerzenie wzorców J2EE - aplikacja testowa w warstwie biznesowej
Piotr Róg przedstawia warstwę biznesową przykładowej aplikacji testowej wykorzystującą rozszrzony wzorzec Application Service Controller służący do zarządzania usługami. Założeniam autora jest wykonanie dowolnej usługi w dowolnej warstwie biznesowej aplikacji.

Oracle10g: przechowywanie plików multimedialnych w polach typu BLOB
Igor Kruk pokazuje w jaki sposób baza Oracle10g radzi sobie z przechowywaniem dużych obiektów - LOB`ów. Uczy jak wykorzystywać typ danych BLOB do zapisywania obrazów, filmów, muzyki oraz dokumentów w bazie danych Oracle10g.

UML - potrzeba standaryzacji notacji
Rafał Kasprzyk opisuje modele, procesy modelowania i zasady ich powstawania, jak również perspektywy i poziomy abstrakcji w UML. Celem artykułu jest przedstawianie języka modelowania w nawiązaniu do formalnych podstaw modelowania.

Progress Sonic ESB - Korporacyjna magistrala usług - konfiguracja kontentów ESB
Artykuł omawia zagadnienia związane z kluczowym elementem systemu, jakim są kontenty ESB zapewniające środowisko wykorzystywane przez usługi danej magistrali.

Programowanie na wariata
Stary już nieco termin "extreme programming" wraca co jakiś czas w formie naukowych opracowań, wyewoluował aktualnie w coś co określa się wspólnie jako metodyki "Agile" i z trudem przebija się do inżynierii oprogramowania...

Relacja z Software Development GigaCon 2007
W dniach 22 i 23 marca odbyła się ósma edycja konferencji Software Development GigaCon 2007. Konferencja poświęcona była zagadnieniom dotyczącym technologii stosowanych współcześnie w trakcie prac projektowych, budowy aplikacji, procesu wdrożeniowego oraz codziennego wykorzystania stworzonych rozwiązań...

CD / DVD
* Password Manager - program chroniący hasła * iMacros V 4.31 - narzędzie do testowania i automatyzacji stron * Opera 9.2 - wersja beta * NVC - program antywirusowy dla Microsoft Vista - 6-miesięczna wersja ewaluacyjna * IISKeeper serwer aplikacyjny - 99 dniowa wersja ewaluacyjna

ARCHIWUM