Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal 07/2006

Lipcowy numer Software Developer's Journal jest pierwszym, który recenzuje. Na pierwszy rzut oka magazyn wygląda bardzo ładnie, jest estetycznie wykonany oraz nie zawiera dużo reklam. Pismo kierowane jest raczej do zaawansowanych programistów, chociaż mniej zaawansowani również znajdą w nim coś ciekawego dla siebie. Do każdego wydania dołączona jest płyta CD, na której można znaleźć ciekawe i przydatne programy.

Tematem przewodnim numeru 7 jest antyhaking, gdzie znajdziemy opis środków bezpieczeństwa stosowane w PasswordSafe oraz poznamy JPassword, który odpowiada za szyfrowanie zbiorów danych. Z tego numeru dowiemy się jak w ciekawy sposób napisać aplikację na telefon komórkowy a także dowiemy się czegoś na temat programowania systemów operacyjnych. Dla mnie przydatnym okazał się artykuł Macieja Zawadzińskiego, który przedstawia sposób pisania serwera HTTP, jest on bardzo obszerny, a temat wydaje mi się interesujący. Z tego numeru dowiemy się także, w jaki sposób budować gry strategiczne, czyli coś, co kusi każdego programistę, każdy bowiem marzy o napisaniu własnej gry, a lipcowy numer SDJ bardzo nam w tym pomoże. Gorąco polecam wszystkim nowy numer SDJ.
OPIS

Biblioteka miesiąca: Prototype Prototype to biblioteka języka JavaScript autorstwa Sama Stephensona, będąca zbiorem użytecznych narzędzi usprawniających programowanie oraz pozwalających zminimalizować problem niekompatybilności skryptów między przeglądarkami. Artykuł omawia w jaki sposób biblioteka wprowadza nową jakość przy tworzeniu kodu JavaScript oraz jak zmienia podejście do niektórych technik programistycznych tego języka, czyniąc go również bardziej przenośnym i czytelnym.

Antyhaking:
Środki bezpieczeństwa stosowane w PasswordSafe
PasswordSafe to narzędzie udostępnianie na licencji Open Source, pracujące pod systemami z rodziny Windows i służące do przechowywania oraz zarządzania hasłami, a także innymi ważnymi informacjami, które użytkownik chciałby w specjalny sposób chronić. W artykule prezentujemy mechanizmy bezpieczeństwa zaimplementowane w ramach PasswordSafe oraz wyjaśniamy dlaczego są one użyteczne dla programistów pracujących nad rozwiązywaniem problemów ochrony danych w aplikacjach.

Jpasswords - szyfrowanie zbiorów danych
Jpassword to aplikacja do zarządzania zaszyfrowanymi zbiorami danych. Narzędzie jest zbudowane w oparciu o platformę Java. Autor omawia problemy związane z bezpieczeństwem oraz doradza w jaki sposób obronić się przed atakami opartymi na analizie pamięci.

Warsztat:
Praca z Pure Power Tactical Engine

Pure Power Tactical to silnik dla gier strategicznych i taktycznych czasu rzeczywistego, stworzony według metodyki Open Source i udostępniany na licencji Lesser GPL. Artykuł przedstawia strukturę silnika, sugerując jak najlepsze rozwiązania dotyczące architektury strategii czasu rzeczywistego. Ponadto zostały omówione dwie operacje często spotykane przy rozbudowywaniu silnika: tworzenie nowych jednostek oraz dołączanie skryptów do jednostek już istniejących.

Niezawodne programowanie: Wykorzystanie narzędzi GNU w projektowaniu systemów operacyjnych
Od jakiegoś czasu, wśród programistów wzrasta zainteresowanie tematyką tworzenia oraz projektowania systemów operacyjnych. Rosnąca popularność systemów wbudowanych (ang. embedded systems) tylko potwierdza tą regułę. Artykuł przybliża tematykę tworzenia oprogramowania systemowego z wykorzystaniem narzędzi GNU.

Inżynieria oprogramowania: Jądro systemu operacyjnego
Autor pokazuje jak napisać własny system operacyjny. Omawia zarządzanie pamięcią oraz przerwania w trybie rzeczywistym, poruszając również podstawowe zagadnienia trybu chronionego.

Programowanie internetowe w J2ME
Artykuł porusza kwestie związane z pisaniem aplikacji internetowych na telefony komórkowe. Krzysztof wskazuje jak napisać telnet działający na telefonie komórkowym oparty w oparciu o język J2ME.

Rozbudowa .NET Remoting cz. 2
Artykuł stanowi kontynuację cz 1., która została zmieszczona w nr 5/2006 znajdziecie go również na płycie CD. Marcin przechodzi tym razem o jeden stopień wyżej. Zatem przestaniemy biernie używać dostarczonych wraz z .NET Framework technologii. Rozwijamy dostępne narzędzia i budujemy własne elementy kanału komunikacyjnego. Nie modyfikując logiki kalkulatora rozszerzymy jego funkcjonalność o umiejętność protokołowania przepływających informacji.

Klub techniczny:
CentraSite Control CentraSite to rozwiązanie firm
Software AG i Fujitsu do zarządzania oraz integracji oraz aplikacji SOA. Artykuł omawia interfejs internetowy CentraSite Control, który odpowiada za dostęp i kontrolę nad jądrem systemu.

Klub techniczny: Magic eDeveloper - Praca w programie oraz dostęp do danych w trybie końcowego użytkownika
W tym odcinku chcemy prezentujemy możliwości programu Magic eDeveloper. Omawiamy mechanizmy manipulacji danymi, czyli sortowanie, filtrowanie i wyszukiwanie.

HITY NA PŁYCIE:

  • Tutorial wideo do Enterprise JavaBeans
  • Zestaw tutoriali na temat programu Snort
  • VMPC Data Security

ARCHIWUM