Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal EXTRA Nr 22

Z dużą ciekawością podszedłem do numeru 22 wydania SDJ EXTRA, który zawiera profesjonalny system CMS jakim jest XOOPS. Byłem bardzo ciekawy jego działania i SDJ pomogło mi tą ciekawość zaspokoić. W bardzo praktyczny i dostępny sposób jest opisane jak zainstalować system oraz w jaki sposób tworzyć do niego moduły. Dodatkowo na dołączonej płycie znajduje się film instruktażowy, który jeszcze dokładniej wszystko pokazuje. Uważam, że jest to dość ciekawy i warty poznania system CMS. Zachęcam każdego do jego przetestowania, a nawet do szerszego użytkowania.
OPIS

Przygotowanie oraz instalacja XOOPS v 2.0.16
Michał Szyda i Sylwester poprowadzą was krok po kroku przez instalację i wstępną kofigurację. Po tych wstepnych czynnościach będziecie mogli zobaczyć, że korzystanie z sytsemu CMS nie jest wcale takie trudne jakby się wydawało.

Konfiguracja strony w XOOPS
Łukasz Sosna przedstawia tajniki konfiguracji systemu XOOPS w postaci rozdziałów takich ja: ustawienia główne, ustawienia opcji cenzora, ustawieie opcji poczty, itp. Dzięki temu będziesz mógł dostosować go do własnych potrzeb.

Wbudowane komponenty
Konrad Gołuchowski omawia na wybranych przykładach opracowanie poszczególnych modułów do potrzeb Twojego serwisu. Swoją przygodę z tworzeniem modułów warto rozpocząć od przeglądania kodów źródłowych innych modułów dostarczonych wraz z XOOPS-em.

Budujemy portal w XOOPS
Łukasz Sosna przybliży wam zaawansowane możliwości, które daje system XOOPS. Dzięki temu na pewno poznasz podstawowe cechy systemu. Łukasz poleca dogłębne zainteresowanie się zagadnieniami poruszanymi w tym artykule , dzięki czemu stworzysz stronę swoich marzeń.

Przenoszenie XOOPSa na nowy serwer bez utraty danych
Michał Bobowski opisuje krok po kroku w ajki sposób możecie przenieść swój system z jednego serwera na drugi bez utraty danych. Jednakże należy pamiętać o tym, że systemy poddawane jakimkolwiek przeróbkom mogą nie działać prawidłowo po przenosinach. Jednak nie ma problemów bez rozwiązania.

Własny moduł dla XOOPS-a
Konrad Gołuchowski prezentuje, w jaki sposób stworzyć swój własny moduł. Może się zdarzyć, że moduły dostępne w standardzie nie spełniaja waszych oczekiwań. Ten artykuł pomoże ci stworzyć moduł, który uzupełni XOOPSa o wymaganą przez was funkcjonalność.

Moduły
Łukasz Sosna przedstawia podstawowe moduły do zarządzania treścią. Oczywiście system XOOPS posiada ich o wiele więcej. Ponadto można pobrać dodatkowe moduły z oficjalnej strony i zainstalować je. Dzieęi temu przekształcenie całego CMS w system opowiadający waszym oczekiwaniom stanie się niezwykle proste.

Edytory i moduł NEWS
Mirosław Lesiuk przedstawia w jaki sposób należy zainstalować moduł do zarządzania tekstem. Moduł ten pozwoli osobom odwiedzającym wasz serwis na dodanie tekstu w bardziej czytelny sposób. Po jego dodaniu użytkownik ma do dyspozycji wszystkie podstawowe narzędzia jakie można spotkać w edytorach tekstu.

CD / DVD
XOOPS 2.0 + Film instruktażowy -instalacja -konfiguracja -zarządzanie

ARCHIWUM