Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal 10/2006

Tematem przewodnim październikowego numeru magazynu Software Developer's Journal jest KDE 4.0. W tym numerze zaczniemy przygodę z programowaniem w Javie, pisząc edytor tekstowy, i w KDE, robiąc przeglądarkę plików graficznych. Dowiemy się także jak stworzyć szybki serwer, oraz rozbudować jądro Linuksa o zewnętrzene moduły. Bardzo polecem ten numer, gdyż zawiera naprawdę wiele ciekawych artykułów, godnych uwagi każdego. Zapraszam do lektury!
OPIS

Biblioteka miesiąca: Boost.Regex Wyrażenia regularne stanowią użyteczne narzędzie, wspomagające przetwarzanie danych tekstowych i wiele języków programowania posiada natywnie wbudowaną obsługę tego mechanizmu. Niestety, do zbioru tych języków nie zalicza sie C++, przez co wykorzystujący go programiści muszą szukać alternatywnych rozwiązań. Rafał prezentuje Boost.Regex. Jest to potężne narzędzie do obsługi wyrażeń regularnych, które w odniesieniu do pokrewnych rozwiązań ma dodatkowa zaletę: świetnie integruje sie z mechanizmami biblioteki standardowej C++. Tezę tę potwierdza fakt, że Boost.Regex ma być częścią nowej odsłony standardu języka C++: Cx09.

Biblioteka miesiąca: JFreeReport - darmowe raporty
Dawid de Rosier opisuje bibliotekę JFreeReport, która służy do budowania raportów. Wskazuje sztuczki implementacyjne, które pozwolą zminimalizować nakład pracy i czasu.

Dla początkujących
KDE Starter - piszemy przeglądarkę plików graficznych

Paweł Stolowski tłumaczy czym jest KDE oraz wskazuje krok po kroku w jaki sposób napisać pierwszą przeglądarkę plików graficznych.

Java Starter - edytor tekstowy w Javie
Krzysztof Rychlicki-Kicior wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z Javą oraz przed- stawia proces tworzenia pierwszego edytora tekstu.

Wybieramy narzędzie do automatyzacji testów
Wybór dobrego narzędzia do automatyzacji procesu testowania nie prosty. Mariusz przedstawia klika praktycznych wskazówek, które w takim wyborze mogą pomóc.

Programowanie w Linuksie: KDE 4.0
Piotr Szymański prezentuje jak powstało KDE 4.0. oraz przedstawia nowości zawarte w ostatniej wersji, m.in: szufladki, ulepszony interfejs graficzny, czy też Phonon, który jako druga infrastruktura odegrać może dużą rolę w rozwoju KDE.

Rozbudowa jądra w Linuksie: zewnętrzne moduły
Karol Kozimor krok po kroku prezentuje jak kompilować oraz jak zbudować jądro w Linuksie. Autor przedstawia także składnię Kconfig, która opiera się na dużej ilości małych plików porozrzucanych po katalogach ze źródłami.

SDJ LIVE DVD

  • Kursy wideo KDE Starter oraz Java Starter
  • oraz 5 książek e-books za darmo!

ARCHIWUM