Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal EXTRA Nr 21

Specjalny numer SDJ EXTRA poświęcony jest bazie danych IBM DB2 9. Jest to bardzo popularny system IMS, który obsługuje tysiące firm i instytucji rządowych, przetwarzając niewiarygodne ilości danych. Ja osobiście nie interesuje się zbytnio bazami danych, ale ten numer mnie zaciekawił, wydało mi się interesujące poznać budowę tak ogromnego systemu baz danych. Wiem, że bardziej wtajemniczonych zaciekawi fakt, że w DB2 9 zaimplementowano technologię pureXML, umożliwiającą przechowywanie danych pochodzących z plików XML w hierarchicznej strukturze, dokładniej o tym napisano w artykule Hybrydowy system bazy danych DB2 9. Magazyn zawiera przydatny poradnik, w którym opisuje instalacje DB2 9, tworzenie baz danych i aplikacji oraz pierwsze kroki z DB2 9. Znajdziemy też informacje o zabezpieczaniu danych w DB2 9 oraz artykuły o zarządzaniu bazą. Przydatny również może okazać się artykuł do tworzenia raportów w DB2. Całe wydanie zawiera ciekawe i przydatne informacje o DB2 zarówno dla mniej jak i bardziej wtajemniczonych w świat baz danych. Mnie ten numer szybko wciągnął i dzięki niemu poszerzyłem swoją wiedzę na temat baz danych. Na prawde polecam go wszystkim!
OPIS

Wprowadzenie do DB2 9
Stefan Turalski przedstawia powstanie hierarchicznej bazy danych, wyjaśnia na czym polega relacyjny model danych, przedstawia rozwiązanie DB2 Express-C oraz dokonuje przeglądu cech DB2 9.

Hybrydowy system bezy danych DB2 9
Adam Duszeńko opisuje najważniejsze cechy XML, wyjaśnia jak zarządzać XML oraz jak tworzyć bazy danych dla dokumentów XML.

Instalacja DB2 9
Artur Wroński krok po kroku ilustruje, w jaki sposób zainstalować DB2 9 zarówno w Linuxie, jak i w Windowsie.

Tworznie bazy danych
Jerzy Michałowski przedstawia zagadnienia istotne dla początkującego użytkownika DB2. W artykule zostały opisane narzędzia, polecenia administracyjne oraz interpreter poleceń.

Tworzymy aplikacje dla DB2 9
Mateusz Biliński przedstawia możliwości, jakie dostępne są dla programisty piszącego pierwsze aplikacje w DB2. Wskazuje, gdzie szukać informacji, przedstawia DB2 Developer Workbench, Xquery Visual Buildier oraz opisuje jak założyć bazę dla wypożyczalni płyt DVD.

Zabezpieczyć dane
Artur Wroński opisuje metody zabezpieczenia danych w DB2. Poznasz mechanizm HADR, dowiesz się w jaki sposób go skonfigurować oraz jak testować zmiany ról serwerów.

Kontrola dostępu do danych w DB2 9
Artur Wroński omawia zarządzanie użytkownikami, metody kontroli dostepu do bazy danych, szyfrowanie danych, szyfrowanie komunikacji klient-serwer oraz mechanizm etykiet bezpieczeństwa. Dowiesz się dlaczego mechanizm etykiet bezpieczeństwa daje możliwość zaimplementowania złożonej polityki zabezpieczenia dostępu do danych w zupełnie przezroczysty dla aplikacji sposób.

Partycjonowanie danych w DB2 9
Rafał Kasprzyk i Artur omawiają trzy najpopularniejsze techniki partycjonowania: partycjonowanie zakresowe, mieszane i wielowymiarowe klastrowanie. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób partycjonowanie zwiększa możliwości zarządzania danymi.

Dlaczego warto kompresować dane w bazie?
Krzysztof Paź omawia mechanizmy kompresji danych w IBM DB2 w oparciu o praktyczne przykłady zastosowań oraz przedstawia zyski płynące z kompresji.

Włączamy kompresję
Adrian Kalicki pokazuje jak zastosować kompresję rekordów w przykładowej bazie danych. W artykule zostały zaprezentowane kroki włączania oraz wyłączania kompresji, zbudowania oraz usunięcia słownika kompresji oraz pobierania informacji na temat kompresji ze słownika systemowego.

OCEAN GenRap dla DB2 9
Katarzyna Bożek opisuje OCEAN GenRap jako narzędzie do stworzenia raportów w DB2. Na podstawie przykładowego raportu dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać cechy nowego silnika DB2 przez OCEAN GenRap.

Informacje o DB2
Stefan Turalski wskazuje gdzie szukać informacji o DB2.

CD/DVD
DVD: IBM DB2 9 DISCOVERY KIT

ARCHIWUM